Kom op i det høje og nede i det dybe
I det daglige tænker vi danskere nok ikke over, hvordan lufttrykket er, hvor højt iltniveauet er, og om luften er tynd eller ej, hvor vi befinder os i Danmark, for der er ikke de store højdeforskelle.
Men hvis man bare har prøvet at køre på motorveje i bakkede eller bjergede områder, så kan man mærke, at man mister lidt hørelsen, fordi man får en prop i øret, så man lige skal synke, så man vænner sig til de nye forhold.
Sådan er der mennesker, der lever i lande, hvor de kan klatre i bjerge og komme op i højder, hvor luften er meget tynd, og der er meget sne.
Der bydes på store forskelle i verden
Men der er også byer, som der ligger under havniveauet, hvor man har været nødt til at bygge dæmninger, så de ikke blev oversvømmet.
Og endelig er der jo det med at dykke, hvor man skal gøre det langsomt, da man ellers kan få dykkersyge, for det er ikke sundt for kroppen at opleve alle de højdeforskelle så hurtigt.